Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Hormon PRL wydzielany przez przysadkę mózgową | Problemy z prolaktyną

Czym jest hormon prolaktyny PRL?

Prolaktyna to kluczowy hormon dla kobiety, który  wydzielany jest w przysadce mózgowej, chociaż trzeba wspomnieć o tym, że występuje także u przedstawicieli płci męskiej i współdziała z lutrotropiną, stymulując jądra do wytwarzania testosteronu.

To dzięki niemu, młodym dziewczętom w okresie dojrzewania rosną piersi, a w stanie błogosławionym podtrzymuje on pracę ciałka żółtego, które odpowiedzialne jest za produkowanie progesteronu, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie ciąży. Ma także wpływ na instynkt macierzyński.

Poza tym, jej poziom wzrasta podczas ciąży i laktacji, waha się także w ciągu doby, gdyż rośnie w fazie REM snu, najwyższy jest wczesnym rankiem po przebudzeniu, a później stopniowo się obniża. Podwyższenie prolaktyny może być także spowodowane np. stresem, napadem padaczkowym, prostym zabiegiem chirurgicznym, stymulacją brodawek, zmęczeniem podczas stosunku seksualnego, napadem padaczkowym czy zjedzonym posiłkiem.

Oczywiście, trzeba podkreślić to, że prolaktyna stymuluje rozwój gruczołów mlecznych, a co za tym idzie produkcję mleka, co jest niesamowicie ważne w okresie karmienia piersią niemowlaka. Gdy jest jej za mało, mogą pojawić się problemy z pokarmem, co często bywa bardzo stresujące dla matki, która nie jest w stanie samodzielnie nakarmić swojego dziecka.

Warto wspomnieć o tym, że gdy kobieta długo karmi piersią, w jej organizmie jest wysoki poziom prolaktyny, co z kolei udaremnia prawidłowy rozwój pęcherzyków jajnikowych i owulację, a więc można śmiało stwierdzić, że działa jako naturalny środek antykoncepcyjny, jednak nie jest on 100 % zabezpieczeniem, o czym należy pamiętać, jeśli nie planujemy kolejnej ciąży. Gdy kobieta przestaje karmić piersią, prolaktyna powinna spaść do normalnego poziomu, który utrzymuje się w przedziale 17 a 8,2 ng/ml.

Z pewnością, nadmiar prolaktyny (określany zwykle mianem hiperprolatynemii) w organizmie ma zgubny wpływ na nasze zdrowie, gdyż może być przyczyną np. problemów z regularną miesiączką czy zajściem w ciążę, dlatego nie trzeba lekceważyć objawów podwyższonej prolaktyny, tylko udać się do specjalisty w celu uzyskania porady lekarskiej, zwłaszcza, że często tylko wystarczy zażywanie leków powodujących wyrównanie jej poziomu.

Jak widać, prolaktyna jest hormonem, który odgrywa ważną rolę w życiu kobiety, gdyż niewłaściwy jej poziom utrudnia prawidłowy przebieg owulacji, zajście w ciążę czy może skutkować brakiem laktacji w okresie poporodowym.