Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zaburzenia prolaktyny u mężczyzn - impotencja i spadek libido | Problemy z prolaktyną

Prolaktyna u mężczyzn i problemy z płodnością

Prolaktyna to hormon, który głównie determinuje życie kobiet, gdyż odgrywa on niesamowite znaczenie w procesie dojrzewania (kształtowanie się piersi, menstruacja), a także w późniejszym życiu (zajście w ciążę i okres laktacji). Jednak występuje również u mężczyzn, ale utrzymuje się on na niższym poziomie niż u pań (2-15 ng/l). Przede wszystkim, działa na produkcję testosteronu, popęd seksualny czy płodność, a także prawdopodobnie na układ odpornościowy. Jednak tak do końca nie można jednoznacznie określić, jaki wpływ ma  na życie przedstawicieli płci męskiej.

Niestety, nadmiar prolaktyny, czyli hiperprolaktynemia, może powodować wiele zaburzeń, których przyczyny są zupełnie inne niż w przypadku pań. Oczywiście, najczęstszym jej powodem u mężczyzn są niestety guzy przysadki mózgowej, które określane są mianem gruczolaków lub prolactimonów, które mogą być nawet pokaźnych rozmiarów, ale na szczęście nie są złośliwe i mylnie nierzadko kojarzone są z rakiem. Powodem wyższej prolaktyny często są także przyjmowane leki, choroby przewlekłe jak niewydolność nerek lub wątroby.

Poza tym, zjawisko hiperprolaktynemii czynnościowej, czyli nadaktywności prawidłowych komórek anatomicznych, prawie nie występuje u mężczyzn  w przeciwieństwie u kobiet, gdzie odpowiada ona za prawie 1/3 przypadków podwyższonej prolaktyny.

A, więc jeśli mężczyzna odczuwa spadek ochoty na seks, ma problem z erekcją czy płodnością, a także jest apatyczny, miewa częste bóle głowy i obserwuje kłopoty ze wzrokiem, czy też powiększenie się piersi, powinien udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań specjalistycznych. Oczywiście, lekceważenie powyższych objawów może być skutkiem różnych powikłań zdrowotnych, które będą wymagać dłuższej kuracji.

Niestety, w przypadku panów, aby poprawnie zdiagnozować podwyższony poziom prolaktyny, oprócz badań hormonalnych, zwykle konieczny jest rezonans magnetyczny w celu wykrycia guza, który należy do głównych przyczyn wysokiego poziomu tego hormonu. Najczęściej kuracja ogranicza się do spożywania leków, jednak gdy nie są one pomocne, gdyż gruczolak się nie zmniejsza, potrzebna jest wtedy operacja neurochirurgiczna.

Wbrew pozorom, mleczny hormon, bo tak również określana jest prolaktyna, występuje również u panów i jeśli utrzymuje się w normie, nie odgrywa większej roli w ich życiu, natomiast jej nadmiar może być dla mężczyzn naprawdę szkodliwy.