Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Guz prolaktynowy - czy jest groźny? | Problemy z prolaktyną

Leczenie mikrogruczolaka przysadki

Podstawowym badaniem, które pozwoli określić miejsce lokalizacji mikrogruczolaka przysadki (średnica guza sięga poniżej 1cm), a także jego wielkość jest rezonans magnetyczny. W związku  z tym, że zaliczamy go nowotworu, wprawdzie niezłośliwego, podlega on bezwzględnie leczeniu specjalistycznemu.

Kluczowym zadaniem jest ustalenie, który z hormonów jest wydalany przez guz, gdyż tylko wtedy można podjąć właściwą kurację. Oczywiście, do najczęściej występujących „wydalaczy” należy prolaktyna, którą w większości przypadków można leczyć farmakologicznie. Przede wszystkim, wykorzystuje się leki przygotowywane na bazie dopaminy, która skutecznie wpływa na zahamowanie wzrostu  mikrogruczolaka, a także może prowadzić do pomniejszenia jego objętości, a nawet do całkowitego zaniknięcia.

Trzeba podkreślić to, iż jest to leczenie czasochłonne, bywa że pochłania nawet kilka lat, wymaga niesamowitej dyscypliny w zakresie regularnego spożywania medykamentów, gdyż przerwanie kuracji prowadzi do odnowienia się guza.

Natomiast, gdy kuracja farmakologiczna nie przynosi pożądanych rezultatów, przeprowadza się operację która powinna się odbyć w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach neurochirurgicznych. Zabieg polega na usunięciu guza przez nos lub na przeprowadzeniu kraniotomii, czyli otwarcia jamy czaszki. Powodzenie operacji uzależnione jest od wielkości guza i jego lokalizacji. Oczywiście, czasem obserwuje się odnowienie mikrogruczolaka.

Poza tym, czasami w jego leczeniu stosuje się radioterapię, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z guzami nieoperacyjnymi lub gdy podczas wcześniejszego zabiegu nie został on usunięty w całości. Ta metoda jeszcze do niedawna miała wielu przeciwników, gdyż promienie jonizujące wyrządzały wielkie szkody w napromienianej okolicy. Obecnie, dzięki wykorzystaniu nowej technologii pole rażenia jest ograniczane do minimum.

Warto też wspomnieć o tym, że niekiedy mikrogruczolaki nie powodują żadnych niepożądanych objawów, np. w postaci bólu głowy, w tym wypadku nie podejmuje się żadnej interwencji lekarskiej. Jednak trzeba cały czas monitorować to czy guz się nie powiększa i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki w celu zahamowanie jego wzrostu.

Należy także zaznaczyć to, że leczenie gruczolaka czasem wymaga współpracy wielu specjalistów, np. okulisty, ginekologa, neurochirurga, radiologa, endokrynologa, gdyż jego objawy mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego ważne jest to, by nie ignorować ostrzeżeń wysyłanych przez nasz organizm.