Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Do czego prowadzi podwyższony poziom prolaktyny? | Problemy z prolaktyną

Skutki nieleczonej hiperprolaktynemii

Jeżeli czujesz się zmęczona, często odczuwasz nieznośne bóle głowy, masz problemy z regularną miesiączką lub bezskutecznie starasz się o dziecko, powinnaś się niezwłocznie udać do specjalisty, gdyż podłożem Twoich zaburzeń może być hiperprolaktynemia.

Przede wszystkim, jest to choroba, która w ostatnim czasie coraz częściej dotyka kobiety, ale zmagają się z nią także mężczyźni, chociaż z pewnością w dużo mniejszym stopniu. Związana jest z nadmiernym wydaleniem przez organizm prolaktyny, która w nadmiarze może powodować duże powikłania zdrowotne, zwłaszcza gdy nie jest na czas rozpoznana lub gdy pacjent nie chce poddać się jej leczeniu.

Należy zaznaczyć to, że może występować okresowo, np. w czasie ciąży czy podczas karmienia piersią i później wraca do normy. Najgroźniejsza jej postać występuje, gdy jest spowodowana zaistnieniem gruczolaków przysadki odpowiedzianych za jej podwyższony poziom.

Oczywiście, wśród przyczyn powodujących wyższy stan mlecznego hormonu wymienić można: guzy przysadki mózgowej, marskość wątroby, niedoczynność tarczycy, także zażywanie leków. Poza tym, bardzo silnym czynnikiem wywołującym hiperprolaktynemię jest stres, który w związku szybkim tempem życia jest czasami niezmiernie duży.

Warto podkreślić to, że jest ona niesamowicie uciążliwa w normalnym funkcjonowaniu. Z pewnością, kobiety cierpiące na nią są trudne we wzajemnym egzystowaniu, gdyż często mają huśtawki nastrojów, szybko się irytują, wyładowują swą złość na kim popadnie, aby po chwili płakać jak małe dziecko.

Poza tym, jakby tego było mało, może mieć wpływ na nieatrakcyjny wygląd przedstawicielek płci pięknej i objawiać się w postaci nadmiernego owłosienia, zmian w strukturze skóry czy szybkim przybieraniu na wadze, co może prowadzić do stanów depresyjnych.

Trzeba zaznaczyć to, że aby ją zdiagnozować, należy wykonać badanie krwi, czasami konieczny jest rezonans magnetyczny lub badanie okulistyczne. Najlepiej udać się w celu przeprowadzenia diagnozy do specjalistycznych ośrodków, w których możliwe jest wykonanie kompleksowych testów, których wyniki pozwolą na opracowanie odpowiedniego leczenia, co jest bardzo ważne, gdy np. kobieta planuje powiększenie rodziny, a wysoka prolaktyna to uniemożliwia.

Na pewno, hiperprolaktynemia jest bardzo groźną chorobą i może utrudniać normalne życie, dlatego tak ważna jest walka z nią w postaci odpowiedniej kuracji, która ma wpływ na lepsze samopoczucie i wzrost samooceny, a także na jakość egzystencji.