Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Podwyższona prolaktyna w ciąży | Problemy z prolaktyną

Wysoka prolaktyna a zajście w ciążę i jej utrzymanie

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, gdyż jest czasem oczekiwania na przyjście maleństwa na świat. Wiadomo, że każda matka w stanie błogosławionym bardzo uważa na siebie, by nie zarazić się infekcjami, które mogłyby wpłynąć na stan zdrowia jeszcze nienarodzonego dziecka. Dlatego warto się zastanowić nad tym, czy wysoka prolaktyna w ciąży ma szkodliwy wpływ na stan malucha i jego mamy.

Na początku należy wspomnieć o tym, że mleczny hormon odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż dzięki niemu podtrzymywana jest praca ciałka żółtego, które odpowiada za produkcję progesteronu zapewniającego utrzymanie ciąży, oczywiście gdy jest na właściwym poziomie.

Oczywiście, naturalną sprawą jest to, że w czasie oczekiwania na dziecko dochodzi do hiperprolektonemii, gdyż kobieta w 35 tygodniu ciąży ma poziom prolaktyny we krwi o wiele razy przekraczający normę, nawet wyższy niż matka karmiąca piersią swoją pociechę. Przyczyną takiego stanu jest to, że nie tylko przysadka mózgowa produkuje prolaktynę, ale i wytwarzana jest przez łożysko i przysadkę płodu. Z powyższych względów, wysoki stan mlecznego hormonu nie podlega leczeniu.

Warto zaznaczyć, że w okresie ciąży może dojść do „prawdziwie” podwyższonej prolaktyny, co jest naprawdę trudne do zdiagnozowania. Przede wszystkim najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby nie występują w tym czasie, gdyż kobieta ciężarna nie miesiączkuje, a mlekotok jest hamowany przez estrogeny i progesteron.

Problem pojawia się wtedy, gdy podczas ciąży lekarz zaobserwuje pojawienie się gruczolaka, który zwykle leczony jest farmakologicznie. Niestety nie jest wskazane, aby przyszła mama zażywała leki, gdyż może mieć to wpływ na stan dziecka, chociaż nie ma dowodów na to, że te medykamenty wpływają na uszkodzenia płodu lub poronienia.

Natomiast, jeśli guz się powiększa, a dolegliwości spowodowane jego wystąpieniem są bardzo uciążliwe i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, jest niezbędne leczenie za pomocą specjalistycznych leków, ale kobieta musi być pod stałą opieką lekarza, który będzie obserwował ich wpływ na stan zdrowia matki i płodu.

Oprócz tego, gdy kobieta planuje dziecko, a wcześniej borykała się z wysokim poziomem prolaktyny, musi najpierw podjąć kurację mającą na celu ustabilizowanie jej stanu, a następnie starać się o potomstwo.

Wysoka prolaktyna w ciąży jest normą i nie powinna spędzać nam snu powiek, a w razie wątpliwości możemy się udać do lekarza prowadzącego w celu wykonania dodatkowych badań.