Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Symptomy podwyższonej prolaktyny | Problemy z prolaktyną

Objawy podwyższonej prolaktyny

Nadmiar prolaktyny może powodować różne powikłania zdrowotne zarówno u kobiet jak i mężczyzn, dlatego nie można lekceważyć jej objawów, które zapewne będą się różnić od siebie w zależności od płci.

Jeśli chodzi o panie, bardzo często wysoki poziom tego hormonu może powodować zaburzenia menstruacyjne, wówczas miesiączki mogą się pojawiać częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż 33 dni. Poza tym, wtedy są często skąpe lub zanikają albo zdarzają się cykle bezowulacyjne, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Oprócz tego, mogą występować wtórne zakłócenia menstruacyjne spowodowane skrócenie okresu fazy lutealnej.

Kolejnym objawem podwyższonego jest nadmierne owłosienie u kobiet w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, a także nabrzmiałe piersi, które są wrażliwe na dotyk oraz mlekotok, mimo tego że nie jest ona w ciąży.

Poza tym, panie które posiadają wyższy wskaźnik prolaktyny mają skłonności do stanów depresyjnych i stanów lękowych, często są przemęczone, znudzone życiem, szybo się denerwują oraz posiadają predyspozycje do odkładania się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha.

Należy też zaznaczyć, że objawem wysokiej prolaktyny jest także niechęć seksualna spowodowana bólem przed lub po stosunku seksualnym w obrębie narządów płciowych, co może stanowić poważny problem w pożyciu małżeńskim.

Warto także udać się do specjalisty, gdy mamy problem z widocznością spowodowaną zmniejszeniem się ostrości wzroku lub gdy narzekamy na ciągłe bóle głowy, gdyż ich podstawą może być guz przysadki mózgowej. Natomiast do rzadkości należą krwotoki z nosa, ale na pewno nie można ich bagatelizować, gdy pojawiają się regularnie, bo także mogą być oznaką podwyższonego poziomu prolaktyny.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to głównym jej objawem jest impotencja, objawiająca się problemami z erekcją. Poza tym, należy wspomnieć o kłopotach z płodnością oraz o spadku libido. Oprócz tego, charakterystycznym objawem jest także powiększeniem się sutka (ginekomastia), co jest spowodowane zwiększeniem tkani tłuszczowej, gruczołowej i włóknistej. A co najważniejsze, powiększone piersi mogą być nabrzmiałe i bardzo bolesne. Często są także przyczyną kompleksów u wielu panów, którzy się ich wstydzą.

Natomiast objawem, który pojawia się u obu płci jest ostoepenia, która charakteryzuje się niższym stanem mineralnej gęstości kości, co może nawet prowadzić do osteoporozy.

A, więc nie możemy lekceważyć sygnałów wskazujących na wyższy stan prolaktyny, które wysyła nasz organizm.