Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Karmienie piersią naturalną metodą antykoncepcyjną? | Problemy z prolaktyną

Karmienie piersią a możliwość zajścia w ciążę

Przyjście na świat dziecka jest w rodzinie wielkim wydarzeniem. Jednak wiadomo, że opieka nad niemowlęciem jest zadaniem niełatwym, gdyż niektóre szkraby są bardzo absorbujące. Dlatego, aby zapewnić mu właściwą opiekę, matka musi poświecić  dużo czasu, w związku z tym jest wskazane, aby kolejny poród miał miejsce nie wcześniej niż co 3-4 lata.

W niektórych państwach od lat właściwy okres oddzielający kolejne ciąże uzyskuje się poprzez karmienie piersią, gdyż jest procesem, który może prowadzić do opóźnienia wystąpienia owulacji po połogu i w ten sposób wpływa na mniejszą liczebność rodziny. Ta naturalna metoda antykoncepcji w dalszym ciągu stosowana jest w wielu społecznościach, natomiast bagatelizowana w krajach zachodnich.

Oczywiście, sposób karmienia, a także zwyczaje dotyczące współżycia seksualnego po porodzie ( w niektórych kulturach wstrzemięźliwość seksualna obowiązuje przez cały okres laktacji, w innych trwa tylko kilka dni) mają znaczenie czy nie zajdziemy w ciążę w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka.

Z pewnością, ryzyko zajścia w ciążę jest mniejsze, gdy maleństwo spędza bardzo dużo czasu przy piersi, a co za tym idzie częstotliwość ssania jest większa. Poza tym, aby uniknąć tzw. „wpadki” należy wprowadzać do diety naszej pociechy dodatkowe produkty późno i powoli, tak aby przez jak najdłuższy okres odżywiało się tylko mlekiem matki. Nie można także podawać dziecku smoczka. A, wiec nasuwa się wniosek wskazujący na to, im czynnik ssania jest większy, tym bardziej obniżona jest nasza płodność.

Warto dodać to, że ssanie brodawki sutkowej i wysyłanie bodźców czuciowych ssania do podwzgórza (od których zależny jest poziom prolaktyny mający wpływ na powrót jajeczkowania i miesiączkowania) skutkuje opóźnieniem owulacji po porodzie. Czas powrotu pierwszej miesiączki po porodzie może być różny. Niestety, czasami zdarza się tak, że owulacja występuje już przed jej powrotem, co skutkuje często niechcianą ciążą, tym bardziej że podczas karmienia niedozwolone jest spożywanie pigułek antykoncepcyjnych, gdyż zawarte w nich składniki hormonalne wraz z mlekiem matki dostałyby się do organizmu dziecka.

Należy wspomnieć o tym, że karmienie piersią dziecka nie jest 100 % zabezpieczeniem przed kolejną ciążą, gdyż jego wpływ na obniżenie płodności ulega osłabieniu wraz z upływem czasu, zwłaszcza gdy pojawi się pierwsza miesiączka i cykle menstruacyjne się uregulują.