Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Leczenie hiperprolaktynemii | Problemy z prolaktyną

Leki na wyrównanie prolaktyny

Podwyższony poziom prolaktyny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia nie tylko kobiety, ale i mężczyzny, a także jest niesamowicie uciążliwy w normalnym funkcjonowaniu. Dlatego bezwzględnie należy podjąć się leczenia hiperprolaktynemii, a można to zrobić na dwa sposoby: farmakologicznie i operacyjnie.

Oczywiście, w pierwszym rzędzie stosuje się kurację za pomocą leków mających na celu przywrócenie właściwego stężenia gruczołu mlekowego w organizmie oraz usunięcie objawów chorobowych.

Aby osiągnąć to założenie, wybiera się medykamenty z grupy antagonistów  receptora dopaminowego. Przede wszystkim, zwiększają one poziom dopaminy, która jest odpowiedzialna za spadek prolaktyny.

Bez wątpienia, każda osoba reaguje inaczej na dane leki, a więc trzeba przeprowadzić indywidualne badanie przed rozpoczęciem kuracji, na pewno musimy skorzystać ze wskazówek lekarza, a nie działamy na własną rękę, bo może się to dla nas skończyć tragicznie.

Poza tym, oprócz tego, że stosowanie niektórych leków wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi w postaci np.: nudności, senności, zawrotów głowy, występują przeciwwskazania dotyczące ich zażywania. Przede wszystkim, nie mogą ich spożywać osoby, które są uczulone na alkaloidy sporyszu, gdyż właśnie od nich pochodzi wiele lekarstw obniżających poziom prolaktyny.

Oprócz tego, mogą mięć one negatywny wpływ na naszą sprawność ruchową, a więc niepożądane jest prowadzenie samochodów czy obsługiwanie maszyn. Nie ma mowy także o tym, aby podczas kuracji spożywać alkohol, gdyż może to skutkować zaburzeniami psychofizycznymi.

Warto też wiedzieć o tym, że wykluczone jest stosowanie tych leków podczas ciąży. Dlatego, jeśli planujemy dziecko, musimy wcześniej zadbać o wyrównanie poziomu prolaktyny, a następnie być pod stałą kontrolą lekarza, który będzie kontrolował prawidłowy przebieg ciąży.

Niestety, zdarza się także tak, że organizm nie reaguje na dany lek, w tym wypadku należy zastąpić go innym odpowiednikiem, chociaż znalezienie właściwego może się okazać zadaniem czasochłonnym, a nawet niemożliwym,  w tym wypadku zalecana jest operacja.

Większość specjalistów twierdzi, że można odstawić leki po tym, jak przez okres 2 lat poziom prolaktyny jest stabilny. Jednakże później trzeba dokonywać badań kontrolnych, najpierw co 3 miesiące, później co 6 -12 miesięcy, a następnie częstotliwość badań uzależnić od otrzymanych wyników.

Z pewnością, podczas kuracji musimy być pod stałą opieką lekarską, gdyż tylko wtedy przyniesie ona oczekiwane skutki.